Trofea.pl - medale na zamówienie, puchary sportowe, pamiątkowe statuetki

koszulki sportowe

koszulki sportowe koszulki sportowe ZOBACZ PEŁNĄ OFERTĘ
trofea trofea

Historia medali odlewanych

Autor : trofea.pl | Data : 03-01-2022

Medale od dawna kojarzą nam się ze sportem i sposobem na nagrodzenie ciężkiej pracy oraz włożonego wysiłku sportowców. Złote, srebrne lub brązowe gratyfikacje są wyznacznikiem sukcesu nie tylko w tej dziedzinie życia, ale również w wielu innych, będąc odznaką wręczaną osobom zasłużonym. Tak było dawniej, i tak jest i dziś. Jak jednak powstały medale? Od kogo się zaczęło i czy nadal spełniają taką samą funkcję, co kiedyś?

Pierwsze medale

Historia medalierstwa ma swoje początki już w starożytności. Medale zaczęły być wybijane wraz z pojawieniem się pierwszych monet, w momencie gdy ludzie zaznajomili się już z tą metodą produkcji. Oryginalnie służyły jako specjalne odznaczenia elekcyjne, za pomocą których można było okazać swój szacunek. W starożytnym Rzymie i Grecji medalierstwo było bardzo popularnym rzemiosłem, jednak dopiero w renesansie nastąpił jego rozkwit. To wtedy we Włoszech, Niemczech i Francji sztuka wyrabiania złotych krążków zainteresowała mieszkańców, a następnie została przez nich udoskonalona. Medale okolicznościowe oprócz należały się wtedy także wojskowym, którzy dzielnie służyli krajom, a nie wyłącznie królom i królowym. Jak to się zmieniło z biegiem czasu?

Różnica między medalami dawniej a dziś

Kiedyś królowie i wojskowi, dzisiaj — sportowcy, politycy i zwykli ludzie. Kiedyś o tym, czy człowiek był ważny, decydował jego status społeczny. Dzisiaj jednak każdy może poczuć się ważny i posiadać jeden z wartościowych medali w swoim domu. Mimo wszystko to nie wszystko, jeśli chodzi o zmiany. Kontekst historyczny to jedno, a technika to zupełnie inna sprawa. W ciągu wieków w produkcji medali zmieniły się stosowane stopy i maszyny, a sam proces został zautomatyzowany. W tym momencie technika odlewu wymaga zastosowania specjalnej formy, która ułatwia przebieg produkcji, a także rylca, czyli narzędzia modelarskiego. Kiedyś jednak to tak nie wyglądało — jeszcze kilkaset lat temu medalierzy nie mieli do dyspozycji żadnych specjalistycznych maszyn, więc produkcja masowa nie była nikomu znana. Każdy medal musiał być wykonywany osobno, a co za tym idzie — wszystko działo się wolniej i dłużej. Wraz z rozwojem techniki sposób wyrabiania monet i medali zmienił się całkowicie, a cały proces stał się wydajniejszy.

Czy złote krążki nadal mają takie samo znaczenie?

Na samym początku historii medalierstwa medale pamiątkowe były zarezerwowane tylko dla rodzin królewskich i szlacheckich. Wtedy były traktowane jak coś unikatowego, a samo posiadanie medalu budziło szacunek. Obecnie widzimy je wszędzie — na rozgrywkach szkolnych, w ogólnoświatowych zawodach, a nawet w pracy. Czy w związku z tak dużą powszechnością można powiedzieć, że medale straciły na znaczeniu? Niekoniecznie. Kiedyś dla mieszkańców miast i wiosek liczyło się tylko to, co osiągały osoby z rodzin królewskich. Dzisiaj jednak każdy człowiek postrzegany jest jako ktoś, kto może przysłużyć się ojczyźnie lub społeczeństwu, a tym samym uzyskać medal jako dowód swojego zaangażowania.

Szeroki wybór medali na rynku

Jak już wspomniano, w dzisiejszych czasach medale są na wyciągnięcie ręki. W Polsce funkcjonuje wiele firm zajmujących się produkcją oraz grawerem tego typu nagród w najróżniejszych formach. Sprzedawcy oferują gotowe medale z uniwersalnymi projektami oraz dają możliwość zamówienia artykułu o własnym wzorze. Gotowe krążki występują dodatkowo w różnych wersjach kolorystycznych, a projekty są takiej wielkości, aby pomieścić jeszcze odpowiedni napis. Tak duża oferta sprawia, że bez problemu można zmodyfikować pierwszą wersję krążka i stworzyć unikatowy produkt. Jest to jednym z dowodów na to, jak w ciągu tysięcy lat udało nam się rozwinąć umiejętności związane z tym rzemiosłem. Teraz wszędzie mamy dopracowane, różnorodne medale dla każdej zasłużonej osoby.


Powrót do wszystkich wpisów