Autor : trofea.pl | Data : 13-04-2022
Wprowadzenie elementów sportowej rywalizacji niesie za sobą wiele korzyści. Niezależnie od tego, czy chodzi o przedszkolaki, czy dzieci w wieku szkolnym, warto organizować wszelkie formy aktywności. Sprawią one, że najmłodsi będą mieli okazję do wykazania się swoimi umiejętnościami. Ważne jest jednak, aby zrobić to w umiejętny sposób. Wykształcone bowiem w dzieciństwie postawy dotyczące współzawodnictwa będą bezpośrednio przekładać się na życie dorosłe. Wiadomo, że rywalizacja pojawia się wtedy, kiedy zwycięzców może być niewielu. Rywalizuje się nie tylko o nagrodę. Czasami chodzi o uwagę czy uznanie innych osób. To, jakie postawy wykształci dziecko, zależy w głównej mierze od rodziców, nauczycieli czy trenerów, którzy mają bezpośredni wpływ na wychowanie i przebieg rywalizacji. Tylko jak można promować zdrową formę współzawodnictwa w sposób wspierający dla dziecka? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Rywalizacja zwykle przynosi wiele pozytywnych skutków. Może jednak stać się przyczyną regresu w radzeniu sobie z emocjami. Jest to uzależnione od tego, jaką postawę przyjmuje dziecko. Dlatego niezwykle istotne jest komunikowanie, że w całym procesie nie liczy się tylko wynik. W końcu to na swoje zachowanie i postawę w trakcie gry zawodnik ma największy wpływ, reszta nie zależy w pełni od niego. Po stronie rodzica lub trenera leży obowiązek wskazania młodemu sportowcowi, jakie elementy mógłby w przyszłości poprawić. Najważniejsze jest jednak skupienie się na pozytywach i dostrzeżenie tego, co dziecko zdołało już do tej pory osiągnąć. Sprawi to, że będzie miało ono świadomość, że jest doceniane za włożony wysiłek i zrobione postępy, a nie porównywane z innymi.
Wiadomo już, że sam wysiłek i poczynione postępy powinny być definiowane tak, jak osobista wygrana. Co jednak w przypadku zawodów sportowych, w których dzieci są nagradzane za konkretny wynik? W takiej sytuacji nieprzygotowane mentalnie dziecko może poczuć się gorsze od rówieśników, którzy stanęli na podium i otrzymali nagrody. Jak można temu zaradzić? Nagrodzić wszystkich! Nie chodzi oczywiście o podarowanie każdemu identycznego upominku, ale o formę rzeczowego docenienia udziału w zawodach. Wiele firm oferuje medale na zamówienie, które pozwalają na personalizację ich pod konkretne osoby i rodzaj zawodów. Dla małych sportowców szczególnie atrakcyjnie wyglądać będą medale z pleksi. Są one tanie i jednocześnie przyciągające wzrok. Umożliwiają umieszczenie na nich kolorowej grafiki czy napisów, co daje duże pole do popisu. Warto wygrawerować na nim wspierający cytat lub gratulacje za udział w rywalizacji. Medale dla dzieci to oczywiście nie jedyne rozwiązanie. Upominek może być przekazany w innej formie. Najważniejszy jest jednak komunikat, jaki zostanie przekazany dziecku po zakończonych zawodach. Jeśli rywalizacja nie pójdzie pomyślnie, trzeba pozwolić dziecku na wyrażenie swoich emocji. Może pojawić się złość, rozczarowanie czy smutek. To naturalna reakcja. Trzeba jednak przedstawić przegraną jako formę lekcji na przyszłość i wskazówkę, co warto następnym razem poprawić. W ten sposób rywalizacja sportowa będzie kojarzyła się dziecku z okazją do samorozwoju, a nie z nienawiścią do osób lepszych w danej dyscyplinie od niego.
Rywalizacja sportowa jest niezwykle ważnym czynnikiem w rozwoju emocjonalnym dziecka. Warto zadbać, aby przebiegała w zdrowy sposób. Duża odpowiedzialność przypada tutaj na opiekunów dziecka. Pewne jest bowiem to, że oprócz zwycięstw będą zdarzały się także przegrane. To, w jaki sposób dziecko będzie radziło sobie z ewentualną przegraną, przełoży się nie tylko na jego późniejsze wyniki, ale będzie miało duży wpływ na jego dorosłe życie. Traktowanie rywalizacji jako formy zabawy i mniejsze skupienie na wyniku znacząco pomaga w kształtowaniu pozytywnych przekonań związanych ze współzawodnictwem.
Powrót do wszystkich wpisów